ارتودنسی

هدف مشخص ارتودنسی تناسب میان نحوه قرار گرفتن دندان ها در کنار هم

ارتودنسی دندان ها در کلینیک دندانپزشکی فردوس

اگر دندان های صاف و مرتبی ندارید، ارتودنسی که یکی از شیوه‌های درمانی و زیبایی در دندانپزشکی است به شما کمک می‌کنید تا دندان های زیبا و استانداردی داشته باشید.

ارتودنسی دندان یک هدف مشخص دارد و آن هم این است که تناسب خوبی میان نحوه قرار گرفتن دندان ها در کنار هم و ارتباط دندان ها با فک برقرار کند.

ارتودنسی دندان

آیا ارتودنسی فقط یک متد زیبایی است؟

ارتودنسی فقط یک متد زیبایی نیست که به زیباتر شدن یا رفع نقص‌های دندانی کمک می‌کند. واقعیت این است که این شیوه درمانی دندانپزشکی، با متعادل کردن شرایط قرار گیری دندان ها، از پوسیدگی و آسیب دندان هایی که بر روی هم قرار گرفته‌اند و یا به خاطر فاصله زیاد بین دندانی دچار آسیب می‌شوند، جلوگیری می‌کند.

چه افرادی به ارتودنسی نیاز دارند؟

کسانی که به خاطر شیوه قرارگیری دندان‌ ها در دهان و یا به خاطر کوچک بودن فک با مشکل در هنگام جویدن مواجه هستند یا به اشتباه و تعدد لب، زبان و یا لثه خود را گاز می‌گیرند، نیازمند ارتودنسی هستند.

علاوه بر این ممکن است هیچ‌یک از این تجربه‌ها را نداشته باشید اما نحوه قرار گیری دندان ها بر روی لثه‌تان آنقدر نامتناسب باشد که فرصت داشتن یک لبخند زیبا را از شما دریغ کرده است. در این صورت نیز پس از مشورت با دندانپزشک و در صورت تشخیص او باید درمان ارتودنسی را آغاز کنید.

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی چه موقعی است؟

بسیاری از دندانپزشکان معتقدند که انجام ارتودنسی محدوده سنی خاصی ندارد. یعنی از پایان سه سالگی تا زمانی که دندان ها در دهان وجود دارند، می‌توانید برای ارتودنسی اقدام کنید. با این حال، بیشتر مشکلات دندانی نیازمند ارتودنسی در هفت سالگی یعنی وقتی که بیشتر دندان های همیشگی جلویی درآمده‌اند، نمایان می‌شود.

از سوی دیگر برخی دندانپزشکان معتقدند درمان ارتودنسی بهتر است پس از دوره بلوغ در دختران و پسران انجام شود چراکه در این دوره، ممکن است تغییراتی در ظاهر و اندازه فک به وجود بیاید که می‌تواند بر روی تناسب و زیبایی دندان ها تاثیرگذار باشد.

ارتودنسی چقدر طول می‌کشد؟

میانگین دوره زمان درمان ارتودنسی دندان با توجه به وضعیت دندان و فک شما متفاوت است. یکی از تاثیرگذارترین عواملی که طور دوره درمان ارتودنسی را تعیین می‌کند، این است که هرچه در سن پایین‌تری برای ارتودنسی اقدام کنید، دوره درمان شما کوتاه‌تر خواهد بود. چراکه با بالا رفتن سن، بافت های استخوانی مقاومت بیشتری نسبت به تغییر نشان می‌دهند و این یعنی شما باید مدت زمان بیشتری را صرف درمان دندان های خود کنید.

موضوع دیگر، وضعیت سلامتی دندان هاست. پیش از درمان ارتودنسی باید مشکلات زمینه ای دندانپزشکی مانند پوسیدگی دندانی، آسیب های ریشه، عفونت و هر نوع بیماری دندانی دیگری که دارید، درمان شود. علاوه بر دندان، باید لثه شما از نظر سلامتی بررسی شود. هرچه سلامت دهان و دندان و لثه شما بیشتر باشد، مدت زمان کمتری برای درمان ارتودنسی نیاز دارید و در بازه زمانی کوتاه‌تری به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

اگر نگران هزینه ارتودنسی دندان هستید، بهتر است خودتان را قانع کنید که ارتودنسی دندان، بیشتر از آنکه یک هزینه باشد، نوعی سرمایه‌گذاری است. چراکه هم زیبایی شما را تضمین می‌کند و هم از بروز پوسیدگی و آسیب دندان ها که ممکن است هزینه زیادی روی دست‌تان بگذارد، پیشگیری می‌کند.

در کلینیک دندانپزشکی فردوس، مجهزترین کلینیک دندانپزشکی غرب تهران، انواع متدهای روزآمد برای درمان تخصصی ارتودنسی با حضور دندانپزشکان متعهد و با تجربه برای شما انجام خواهد شد. برای اطلاع درباره هزینه های ارتودنسی دندان می‌توانید با مشاوران کلینیک فردوس تماس بگیرید.