ایمپلنت

ایمپلنت هیچ آسیبی به دندان های سالم مجاور دندان ایمپلنت شده، وارد نمی‌کند

ایمپلنت دندان (کاشت دندان) در کلینیک دندانپزشکی فردوس

ایمپلنت یا کاشت دندان، بهترین شیوه درمانی برای افرادی است که تمامی دندان های خود و یا یک یا چند دندان خود را به طور کامل از دست داده‌اند. در این روش بازسازی، هیچ نوع پروتز متحرکی بر روی لثه ها استفاده نمی‌شود بلکه دندان یا دندان های کاشته شده، با پروتز ایمپلنت بر روی لثه ثابت می‌شوند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان شامل یک استوانه کوچک از جنس تیتانیوم است که شبیه به ریشه دندان است. این استوانه، در استخوان فک دندانی که کشیده شده است، قرار می‌گیرد. پس از چند ماه، ایمپلنت به اصطلاح با استخوان جوش می‌خورد و در نهایت می‌تواند نقش ریشه یک دندان را بر عهده بگیرد. روکش دندان بر روی ایمپلنت قرار داده می‌شود و در پایان درمان همه چیز درست شبیه به یک دندان واقعی خواهد بود.

اگر تمام دندان های شما آسیب ندیده‌اند و تنها برای یک دندان یا تعدادی از دندان های خود نیازمند ایمپلنت هستید، نگران نباشید! درمان ایمپلنت هیچ آسیبی به دندان های سالم مجاور دندان ایمپلنت شده، وارد نمیکند.

چه کسانی باید از درمان ایمپلنت استفاده کنند؟

درمان ایمپلنت برای کسانی مناسب است که یکی از این مشکلات را داشته باشند:

  • هنگامی که تمام دندان های یک فک یا هر دو فک به دلایل مختلف و از جمله حوادث از دست رفته باشد.
  • فاصله افتادن میان دندان های جلویی به دلایل مختلف، مثلا نداشتن یک دندان در دوره زمانی طولانی مدت که سبب تغییر شکل و تناسب محل قرار گیری دندان ها شده باشد.
  • هنگامی که یک دندان یا بیشتر از یک دندان، از انتهای هر قوس دندانی را از دست داده باشید و فقط یک در یک سو، دندان طبیعی داشته باشید.

یک دوره درمان ایمپلنت درمان چقدر طول می‌کشد؟

به طور معمول تمام ایمپلنت‌ها در یک جلسه دندانپزشکی کاشته می‌شوند. اما بیمار تا به نتیجه رسیدن نیازمند چند جلسه معاینه و پیگیری روند درمان است. در مرحله بعد، دندانپزشک مشخص می‌کند که چه زمانی برای انجام پروتز یا قسمت دندانی ایمپلنت مناسب است تا روکش و قطعه‌ای که به عنوان دندان بر روی ایمپلنت قرار داده می‌شود، فرا برسد.

ممنوعیت استفاده از درمان ایمپلنت برای چه کسانی وجود دارد؟

درمان ایمپلنت اگرچه یک شیوه مطلوب برای رفع نقص‌های ایجاد شده در دندان ها و لثه است اما همه افراد نمی‌توانند از آن استفاده کنند. در ادامه با ممنوعیت های استفاده از ایمپلنت دندانی آشنا می‌شویم:

  • زنانی که باردار هستند. در دوره بارداری امکان انجام ایمپلنت دندان وجود ندارد.
  • ایمپلنت برای افرادی که در سن پایین و جوان هستند و هنوز فک آن‌ها به اندازه کافی رشد نکرده، انجام نمی‌شود.
  • ایمپلنت دندان برای افراد سیگاری ممنوع است. چراکه سیگار کشیدن، ممکن است مانع ترمیم طبیعی بافت‌های بدن شود و یا روند آن را کاهش دهد.
  • ایمپلنت دندان برای افرادی که بیماری‌های مزمن مثل دیابت، هموفیلی، فشار خون بالا و بیماری های بافت همبند دارند، انجام نمی‌شود.
  • انجام ایمپلنت دندان برای کسانی که داروهای خاص حاوی استروئید یا کورتن استفاده می‌کنند، ممنوع است.
  • ایمپلنت برای افرادی که پرتو درمانی در محدوده سر و گردن داشته‌اند، امکانپذیر نیست.
  • درمان ایمپلنت برای افرادی که به الکل یا مواد دیگر اعتیاد دارند، انجام نمی‌شود.

هزینه ایمپلنت دندانی چقدر است؟

هزینه ایمپلنت دندان به عوامل زیادی بستگی دارد. اما آنچه از اهمیت زیادی برخوردار است، این است که این ایمپلنت ها قرار است به بخشی ثابت از دهان و بدن شما تبدیل شوند. پس بهتر است که کار را به کاردان بسپارید.

هزینه ایمپلنت دندان در کلینیک دندانپزشکی فردوس بر اساس تعرفه‌های تعیین شده از سوی وزارت بهداشت و درمان انجام می شود. در تعیین هزینه ایمپلنت، عوامل زیادی دخیل هستند اما برای دریافت مشاوره اولیه می‌توانید با کلینیک دندانپزشکی فردوس تماس بگیرید.