ممکن است بعد از ونیر کردن دندان هایتان  در مورد لبخند سفید و زیبای خود احساس اطمینان کنید، با این حال  با گذشت زمان  ممکن است متوجه شوید که ونیر دندان های  شما در حال تغییر رنگ هستند. چرا این اتفاق می افتد و آیا می توانید ونیرها را سفیدتر کنید؟

ونیر کامپوزیت های دندان چگونه تغییر رنگ می دهند؟

ونیر کامپوزیت دندان ها معمولاً از پرسلن (سرامیک) یا رزین کامپوزیت ساخته می شوند. انجمن دندانپزشکی کانادا توضیح می دهد که ونیرهای سرامیکی دچار  تغییر رنگ نمی شوند، اما در مورد ونیرهای کامپوزیتی این موضوع صدق نمی کند.

ونیر های کامپوزیتی به آسانی مینای دندان های طبیعی لکه دار نمی شوند ولی با این وجود با گذشت زمان می توانند تغییر رنگ دهند. لکه های سطحی ممکن است پس از قرار گرفتن مداوم و طولانی مدت ونیر های کامپوزیتی  در معرض نوشیدنی های بسیار رنگی مانند قهوه ، چای یا نوشیدنی های الکلی روی دندان ایجاد شوند. مصرف دخانیات در افراد سیگاری نیز به دلیل وجود نیکوتین در ممکن است باعث ایجاد لکه های سطحی زرد و قهوه ای رنگ روی ونیرهای کامپوزیتی شود.

ونیر کامپوزیت دندان

آیا می توانید ونیرهای دندان را سفید کنید؟

اگر ونیر های کامپوزیتی شما زرد یا قهوه ای رنگ به نظر می رسند ممکن است وسوسه شوید از روش های بلیچینگ در منزل یا روش های دیگر سفید کردن دندان استفاده کنید. با این حال باید این موضوع را بدانید که روش های سفید کردن دندان های طبیعی مانند بلیچینگ تاثیری بر رنگ ونیر های کامپوزیتی ندارند . به همین دلیل همیشه ایده خوبی است که قبل از انجام هر کاری با دندانپزشک خود مشاوره کنید.

اگر چه نمی توانید ونیر های کامپوزیتی را سفید کنید این مسئله بدان معنا نیست که نمیتوان ظاهر ونیر های خود را بهبود بخشید، پالیش و پاکسازی حرفه ای می تواند به از بین بردن لکه های سطحی ونیر ها کمک کند پس فراموش نکنید که هر شش ماه یکبار جهت انجام پالیش به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر رنگ ونیرهای شما تغییرات زیادی کرده بشند ممکن است دندانپزشک به شما توصیه  که آنها را تعویض کنید و این مطلب  را در نظر داشته باشید که با توجه به بهداشت دهانی شما ونیر های معمولا بین 5 تا 7 سال دوام می آورند بدون آنکه نیاز به تعویض داشته باشند.

ونیر کامپوزیت دندان

مراقبت از ونیر کامپوزیت دندان

برای جلوگیری از تغییر رنگ ونیر های کامپوزیتی این مسئله بسیار مهم است که از آنها مانند دندانهای طبیعی خود مراقبت کنید. سعی کنید تا جای ممکن از مصرف دخانیات و غذاها و نوشیدنی های رنگی که در فرهنگ ایرانی هم کم نیستند اجتناب کنید یا اگر نمیتوانید از رژیم غذایی خود صرف نظر کنید بعد از غذا خوردن حتما مسواک بزنید و اگر خانه نیستید و به مسواک دسترسی ندارید دهان  خود را با آب گرم آبکشی نمایید.

ونیر ها به شما اجازه می دهند به راحتی به لبخندی زیبا و سفید دست یابید ولی برای اینکه لبخند شما به بهترین حالت ممکن به نظر برسد باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید.از خوردن غذا ها و نوشیدنی های رنگی و مصرف دخانیات که باعث تغییر رنگ ونیرهای کامپوزیتی میشوند دوری کرده و از مراجعه به دندانپزشک جهت انجام پاکسازی و پالیش حرفه ای غافل نشوید.