عمومی

کلینیک دندانپزشکی فردوس، ارایه دهنده تمامی خدمات عمومی دندانپزشکی

خدمات دندانپزشکی عمومی در کلینیک دندانپزشکی فردوس

دندانپزشک عمومی، بیماران خود را از طریق مشاهده و استفاده از تجهیزات و ابزارهایی مانند آینه های دندانی و دستگاه های اشعه ایکس بررسی می کند.

یک دندانپزشک عمومی به دنبال تعمیرات فوری دندان مانند پر کردن حفره ها و پوسیدگی های سطحی و شکستگی دندان است. جرم گیری و حذف پلاک ها برای رعایت آسانتر بهداشت دهان و دندان نیز از دیگر وظایف دندانپزشک عمومی است.

یک دندانپزشک عمومی قادر است مشکلات آینده دندان و شاخص های مسائل عمیق تر را مانند وجود ترک های کوچک در مینا و تراشه ها را ببیند. مشکلات شدید بهداشتی که ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است اگر به موقع تشخیص داده شوند می توانند از بروز مشکلات قوی تری در آینده جلوگیری کنند.

خدمات عمومی دندانپزشکی

معاینه اولیه : مراجعه اولیه به کلینیک برای ارزیابی سلامت دهان و دندان شما بسیار اهمیت دارد. در کلینیک ما ارزیابی های کاملی شامل بررسی با سیستم دوربین داخل دهانی و غربالگری سرطانهای دهانی، بررسی و ارزیابی انساج اطراف دندانها، بررسی اکلوژن(نحوه قرارگیری دندانها بر روی هم) و یک ارزیابی کلی از دندانها و ساختار آناتومیک آنها، انجام گیرد.

برنامه پیشگیری: هم دندانهای طبیعی و هم دندانهایی که دارای پرکردگی می باشند هر دو در محیطی که تمیز و سالم باشد و بهداشت مناسب داشته باشند بهتر و بیشتر عمر می کنند. برنامه بهداشت دهان و دندان ما بر پایه ی کمک به پیشگیری از بروز پوسیدگی جدید بر روی دندانها می باشد و همچنین دندانهای پرکرده را از بروز بیماریهای پریودنتال در امان می دارد. در معاینه اولیه ، بهداشتکار دهان و دندان برای شما اعمال بهداشتی شامل: جرمگیری، بروساژ، فلورایدتراپی، انجام داده و نحوه مسواک زدن صحیح و استفاده صحیح از نخ دندان را به شما آموزش می دهد و در صورت نیاز به مراجعات آتی برای شما جدول زمانبندی تعیین می نماید.

ترمیم دندانها: ترمیم های معمول از قبیل ترمیم با آمالگام ، طلا، کامپوزیت، پرسلن انجام می گیرد. برپایه ی تکنولوژی های به روز در علم دندانپزشکی ، هم اکنون ترمیم های زیبایی از قبیل کامپوزیت ونیر و پرسلن لمینیت با استفاده از مواد دندانپزشکی به روز دنیا انجام می گیرد. این مواد جدید در دندانپزشکی قابلیت پایداری و مقاومت بیشتری داشته اما بسیار طبیعی جلوه می کنند و از نظر زیبایی نیز قابل قبول می باشند.

کشیدن دندان: هنگامی که نیاز به کشیدن دندان باشد، می توانیم از کشیدن ساده تا جراحی های پیچیده ارائه نماییم.

درمان ریشه دندان: درمان ریشه دندان هنگامی مورد نیاز می باشد که دندان دچار پوسیدگی پیشرفته باشد یا عفونت دندانی رخ داده باشد. این درمان ساده می تواند دندان را طبیعی شما را نگاه دارد و شما را از نیاز به درمان ایمپلنت یا بریج های دندانی دور نگاه دارد. علائم بروز عفونت به طور کلی دندان درد حاد یا حساسیت به گرما و سرما و یا حساسیت به دق می باشد.

روکش و بریج: روکش ها به عنوان یک تاج مصنوعی برای دندانهایی که غالباً تحت درمان ریشه قرار گرفته اند، کاربرد دارند. هنگامیکه پوسیدگی دندان بسیار پیشرفته باشد، بخش بزرگی از تاج دندان می بایست خارج شود، روکش ها اغلب به منظور ترمیم دندان هایی با پوسیدگی شدید کار برد دارند. همچنین روکش ها برای اتصال پل های بین دندانی (بریج) ، تاج مصنوعی برای ایمپلنت، پیشگیری از شکستگی دندانها پیش از آنکه شکستگی گسترش یابد، و یا هنگامیکه ترمیم دندان چندان مقام نباشد، استفاده می گردند. روکش ها همچنین در موارد زیبایی و مواردی که تغییر رنگ ها دندانی غیر قابل برگشت باشد نیز استفاده می شوند. روکش ها در لابراتوار ساخته می شوند و هم از نوع پرسلن متصل به فلز تهیه می شوند و هم از پرسلن کامل.

همچنین یک دندانپزشک عمومی می تواند ناهنجاری های دیگر را مانند:

  • توده ها
  • زخم ها
  • تاثیر دندان قروچه شبانه بر روی دندان
  • بیماری های لثه
  • سرطان دهان
  • اختلالات مفصلی و گیجگاهی
  • تغییر رنگ دندان ها و لثه ها
  • خونریزی بینی

و موارد دیگر را مورد بررسی قرار داده تا این ارزیابی به موقع  بتواند منجر به تشخیص زود هنگام و درمان به موقع بیمار شود.

یک دندانپزشک عمومی می تواند با معرفی  بیمار به سایر دندانپزشکان متخصص باعث  تشخیص زود هنگام بیماری ها، توسط متخصصان مربوطه شود.

وظایف دندانپزشک عمومی چیست؟

یک دندانپزشک ابتدا دندان ها را جرم گیری می کند تا بتواند لثه ها و دندان های بیمار را سالم نگه دارد.

سپس او ممکن است برای دندان های پوسیده ی بیمار بیهوشی موضعی تزریق کند. تا بتواند  حفره ها  را حفاری کرده و شکستگی ها را ترمیم کند. او می تواند دندان های غیر قابل دوام را کشیده و از دهان خارج کند.

علاوه بر این یک دندانپزشک عمومی ممکن است از روش های زیبایی مانند سفید کردن دندان ( بلیچینگ ) استفاده کند.

آموزش و پیشگیری از بیماری ها توسط دندانپزشک عمومی

یک دندانپزشک می تواند اقدامات پیشگیرانه را برای حفظ سلامتی دهان و دندان بیمار به او آموزش دهد.

سپس به بیمار می آموزد که چگونه علائم هشدار دهنده بیماری را تشخیص دهد. با این آموزش ها بیمار می تواند دندان های خود را به طور بهتر و موثرتری نگه داری  کند. به وسیله این آموزش ها بیمار می تواند رژیم غذایی خود را تغییر دهد.

تا باعث کاهش تماس مواد اسیدی به مینا و تحلیل آن شود. همچنین یک دندانپزشک عمومی آموزش هایی را برای تقویت مینای دندان به بیمار می دهد.

توصیه های خاص دندانپزشک عمومی برای سلامت دهان و دندان

او می تواند توصیه هایی را به بیمار برای خواب بهتر با استفاده از نگهدارنده های متحرک که برای جلوگیری از سایش شبانه دندان استفاده می شود بدهد.

به این ترتیب بیمار می تواند از مشکلات بوجود آمده  در کار و زندگی در اثر وارد آمدن استرس به دندان ها جلوگیری کند. او ممکن است به بیمار در ترک یک عادت بد توصیه هایی را بدهد.

به عنوان مثال: استفاده از یک گارد محافظ دندان در شب یا هنگام ورزش برای محافظت از آسیب به دندان ها می تواند بسیار مفید و موثر باشد.